+36 1 607 1666 | +36 20 240 8022

H: 10.00-20.00 | K: 10.00-20.00 | Sz: zárva | Cs-P: 08.00 -20.00
Szo - V: zárva

+36 1 607 1666 | +36 20 240 8022

H: 10.00-20.00 | K: 10.00-20.00 | Sz: zárva | Cs-P: 08.00 -20.00
Szo - V: zárva

Fogpótlás

Korona, híd

Korona

Először is fontos tudni, hogy ezekre a fogpótlásokra általában akkor van szükség, ha a fog vagy annak egy része hiányzik vagy úgy szuvasodott el, hogy az még menthető, de már töméssel nem orvosolható. A korona és a híd is egy olyan fix, rögzített fogpótlás, amit a fogtechnikus készít el, majd az elkészült felépítményt a fogorvos felrögzíti a már előzőleg lecsiszolt fogakra. A korona első sorban egy jelentősen sérült, de belül még (vagy gyökérkezelés után már) egészséges, kívül pedig stabil fogra rögzíthető.

A híd ezzel szemben pedig egyrészt konkrét fogpótlási megoldás, azaz hiányzó fogat lehet "áthidalni" vele, valamint több egymás mellett álló, lecsiszolt fog összekötésére is alkalmas. Utóbbi azt jelenti, hogy ha több sérült, szuvas fogad van egymás mellett, amik még nem indokolják az elvesztésüket, ezzel az eljárással látványos és megfizethető eredmény érhető el.

Ha nem vagy elégedett a fogaid formáival vagy színével, a fogászati héjak mellett a korona is jó alternatíva lehet, hiszen biztonságos és jóval olcsóbb, mint például egy direkthéj. Akkor is koronát javasol a legtöbb fogorvos, ha a fog letört, de még felépíthető fogtömő-anyag vagy csapos műcsonk segítségével, ilyenkor a korona kiváló megerősítésként szolgál. Egy gyökérkezelt, de már láthatóan sérült fog esetében pedig, a további töréstől védi meg a fogat a korona, ezért is népszerű ez az eljárás.

Híd

Ha egymás mellett lép fel egy vagy több foghiány, akkor már csak a fogászati híd jelenthet megoldást. Akárcsak a koronáknál, itt is a cirkónium és a porcelán a két sztenderd. Úgy, mint a szóló koronáknál, itt is lehetőségünk van cirkóniumból vagy fémkerámiából elkészíteni. A fogászati híd, struktúráját tekintve fogkoronákból áll. A meglévő fogak és a rájuk kerülő koronák a híd pillérei, melyek a teljes hidat, és a hiányok pótlására szolgáló hídtagokat tartják. A fogra épülő hídhoz a hidat tartó ép fogak felszínének lecsiszolása szükséges, hogy az illesztés minél tartósabb és pontosabb legyen.

Rengeteg páciens választja a hidat a konkrét implantátum helyett is, ennek egyik oka az, hogy egy híd jóval olcsóbb, mint egy teljes fogimplantáció, de gyakori az is amikor egész egyszerűen a pácienst nem lehet implantálni valamilyen okból az adott helyen, így a híd marad számára az egyik legkedvezőbb alternatíva.

Anyagukat tekintve készülhetnek fémből, melyek egy esztétikus a fogak színével megegyező borítást kapnak, illetve népszerű a cirkónium-oxid korona is, amit azoknál is biztonsággal alkalmazhatnak, akik fémallergiával küzdenek.

Kivehető fogpótlások

Ez a típusú fogpótlás alapvetően két nagy csoportra osztható: egyik a részleges, másik a teljes. Az előbbi a foghiány maradék fogazat megléte, az utóbbi teljes fogatlanság esetén történő pótlására szolgál. Bár komfortfokozatuk a rögzített megoldásokhoz képest elmarad, olyan esetekben, amikor a maradék fogak száma vagy elhelyezkedése nem megfelelő, a szükséges számú implantátum nem biztosítható vagy egyéb okokból kifolyólag a rögzített fogpótlás nem elkészíthető, a kivehető megoldások választható alternatívát kínálnak.

Részleges kivehető fogpótlást abban az esetben kaphat a páciens, ha még nem teljes a foghiány, azaz rendelkezik saját fogakkal, ám ezek a rágószervek már nem elég erősek, illetve nem „állnak rendelkezésre" elegendő számban ahhoz, hogy egy esztétikus és stabil fix fogmű készülhessen rájuk.

Minden esetben fontos szempont, hogy a saját fogakat meg kell tartani, vagyis még abban az esetben is, ha azok már gyengébbek, hiszen ezek kitűnően megtámasztják majd a kivehető fogpótlást, ezáltal sokkal kényelmesebbé teszik annak viselését.

Ha a páciens már egyetlen saját foggal sem rendelkezik, akkor a teljes kivehető fogpótlás javasolt a számára.

A teljes kivehető fogsor

Ezek a fogművek jóval olcsóbbak, mint a fogpótlás egyéb formái, de azt is tudni kell, hogy a viselésük – különösen a megszokás időszakában – sokkal kényelmetlenebb, és időbe telik, amíg a páciens megbarátkozik az új fogaival.