+36 1 607 1666 | +36 20 240 8022

H: 10.00-20.00 | K: 10.00-20.00 | Sz: zárva | Cs-P: 08.00 -20.00
Szo - V: zárva

+36 1 607 1666 | +36 20 240 8022

H: 10.00-20.00 | K: 10.00-20.00 | Sz: zárva | Cs-P: 08.00 -20.00
Szo - V: zárva

Szájsebészet

Bölcsességfogak

Bölcsességfogak

A bölcsességfogak olyan őrlőfogak, melyek általában a 20-as évek elején törnek elő. Egy embernek négy bölcsességfoga lehet, de előfordulhatnak olyan esetek is, amikor egy sem bújik ki. Amennyiben ezek a fogak igazodnak a már kialakult fogsorhoz és egészségesek, semmiféle problémát nem okoznak. Olykor azonban mégis elkerülhetetlenné, szükségessé válik a fogak húzása.

Problémát jelenthetnek, ha nem megfelelő helyzetben nőnek (vízszintesen, ferdén vagy távol a többi őrlőfogtól, esetleg kifelé vagy befelé dőlve). A rosszul nőtt bölcsességfog torlódást vagy egyéb sérülést okozhat a szomszédos fogakban, az állkapocsban és az idegekben. Az, hogy mennyire könnyen tudja az orvos eltávolítani a bölcsességfogat, annak elhelyezkedésétől függ. A fogínyt teljesen áttört fog eltávolítása úgy zajlik, mint bármely más fogé. Ha azonban a bölcsességfog a fogíny alatt van, és részben vagy teljesen csont fedi,eltávolítása csak műtéttel kivitelezhető.

Azokat a bölcsességfogakat, amelyek nem tudták kellőképpen áttörni a fogínyt, az orvosok impaktált fogaknak nevezik. Ezek körül gyakran alakulnak ki kórokozókkal teli tasakok. A különféle baktériumok fájdalmas gyulladások, ciszták és más egészségügyi problémák kialakulásához vezetnek. A gyulladás jele lehet a duzzanat, a bűzös szájszag, valamint a szájzár is. . Az ilyen fogat gyakran nem egyben, hanem kis darabokban távolítja el a szájsebész Mielőtt azonban eltávolítanák, a környező szöveteket és a fogat elérzéstelenítik.

Első lépésként a kezelőorvos röntgenfelvételt vagy CT-t készít, amiből megállapíthatja a bölcsességfog pontos helyét csontszerkezeten belül.A fogorvos a beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzi. A beavatkozást csak akkor kezdi el, amikor Ön már nem érez fájdalmat. Amennyiben az eltávolítás során mégis érzékenységet tapasztal, az orvos további érzéstelenítő injekciót ad.

Megnyílt arcüreg zárása

Az arcüreg (szinusz) - vagy más néven orrmelléküreg - a felső állcsontban helyezkedik el, kitölti annak nagy részét. Éppen ezért a felső fogak eltávolítását nagyon óvatosan kell végeznünk, ügyelve arra, hogy a szinusz ne nyíljon meg.

Az arcüreg megnyílása a felső fogak eltávolításának leggyakoribb szövődménye, amit -ha a fog gyökere beterjedt a szinuszba- sajnos még a legtökéletesebb technika alkalmazásával sem tudunk elkerülni.

A szinusz megnyílása leggyakrabban a felső kis és nagyőrlők eltávolításának a szövődménye, de minden felső fog eltávolítását követően ellenőrző próbát végzünk. A szinusz megnyílását az ún. orrfúvási próbával ellenőrizzük, melynek során befogjuk a beteg orrát, és megkérjük, hogy fújjon néhányszor. Fogorvosunk közben figyeli a foghúzás helyét. A megnyílt arcüreget lehetőleg azonnal zárni kell.

A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végezzük. Metszéssel az ínyben ún. lebenyt készítünk, amellyel fedjük a nyílást, majd a lebenyt varratokkal a szájpadlást borító nyálkahártyához rögzítjük. Varratszedésre kb. 10-14 nap elteltével kerülhet sor.

Ciszta műtét

A ciszta kialakulhat gyulladások révén vagy esetleges rendellenességek során, esetleg azok szövődményeként. Sok esetben a problémát az jelenti, hogy a ciszták kialakulása teljesen fájdalommentes, így nehéz azt felfedezni. Általában egy alapos fogászati szűrővizsgálat vagy egy góckutatás során szerzünk tudomást a szájüregi ciszta létezéséről, hiszen ezek a képletek nagyon jól kivehetőek a panoráma röntgen felvételeken. Kezdetben a ciszta tünetmentes lehet, de később már mi magunk is tapasztalhatjuk a kellemetlenségét.

A fogciszta szövődményei az egyes gócbetegségek lehetnek. A fogciszta hatása a szervezetre jelentős, hiszen a kórokozók szétszóródnak a szervezetben, így könnyen felütheti a fejét egy-egy olyan kellemetlen tünet, mint a hajhullás, a nőgyógyászati és prosztata problémák vagy éppen a szív- és érrendszeri gondok. Éppen ezért is érdemes rendszeresen részt venni a fogászati szűrővizsgálaton, hogy más járulékos betegséget megelőzhessünk.

Amennyiben azonban fogorvosa cisztát fedez fel a szájüregében akkor, az haladéktalan szájsebészeti beavatkozást igényel. A cél itt a ciszta eltávolítása, mégpedig a lehető legrövidebb időn belül. Ennek oka az, hogy a cisztában termelődő folyadék által az elváltozás egyre nagyobb lehet, ami egy idő után csontpusztuláshoz és egyéb egészségkárosodáshoz vezethet.

A gyökércsúcsoknál elhelyezkedő foggyökér ciszták kialakulásának oka többnyire fog eredetű - elhalt fogak gyökércsúcsánál jelennek meg, és sajnos igen könnyen elfertőződnek, a fog gennyes tályogaivá alakulnak. A fog alatti ciszta eltávolítása gyakran az érintett fog eltávolítását is jelenti.

Megoldást jelenthet a gyökércsúcs-rezekció, azaz a foggyökerek csúcsának amputációja. A gyökércsúcsot a cisztával együtt műtéti úton távolítjuk el. Ez a kezelés lehetővé teszi az érintett fog konzerválását. Először a fogat gyökérkezelni kell, mielőtt a ciszta eltávolításához fognánk hozzá.

A nem-fogeredetű szájüregi ciszták eltávolítása szintén műtéti úton lehetséges. Egyes esetekben a cisztát az állcsontból kimetszik, más esetekben a cisztát felnyitják, így annak belsejéből a folyadék szabadon eltávozhat, az állcsont pedig felszabadul a ciszta által kifejtett nyomás, feszítés alól.

Gyökércsúcs rezekció

Elhalt, vagy gyökérkezelt fogak gyökércsúcsain gyakran megfigyelhető gyulladásos folyamat, melyre legtöbbször a páciens által jelzett fájdalom irányítja rá a figyelmet. Röntgen felvétel készítésével diagnosztizálható, mivel a gyulladás miatt csontfelszívódás indul meg fog gyökere körül, ami határozott sötétebb foltként jelenik meg a felvételen.Egyes esetekben CBCT felvétel készítése is szükségessé válik. Sokszor konzervatív módon, gyökérkezeléssel gyógyítható, de amennyiben bizonyos méreten felül van a csonthiány, műtéti beavatkozás indokolt.

Lehetőség szerint a gyulladt szövetek eltávolítását új gyökértömés készítése előzi meg. A műtét során a gyökér csúcsát eltávolítjuk azaz rezekáljuk. Abban az esetben, ha új gyökértömés elkészítése nem lehetséges, de indokolt lenne, akkor a feltárás során úgynevezett retrográd gyökértömést készítünk, mellyel a seb felől zárjuk le a gyökércsatornát, így a baktériumok nem tudnak a sebbe jutni és a terület gond nélkül regenerálódhat.